Büyük girişim yatırımcı buluşması mobilite devrimine ışık tutuyor

Büyük girişim yatırımcı buluşması mobilite devrimine ışık tutuyor

Türkiye’nin en büyük holdingi Koç Holding ile ABD’li otomotiv devi Ford Motor Co.’nun ortak girişimi olan Ford Otosan, yenilikçi atılımlarla rakiplerini geride bırakmayı aktif olarak hedefleyerek mobilite devrimine hazırlanıyor.

Türkiye’nin ihracat güç santrallerinden biri olarak da bilinen otomobil üreticisi, bu hafta otomotiv teknolojisi sektöründeki tohum ve erken aşama girişimlere odaklanan risk sermayesi kolu Driventure tarafından düzenlenen bir zirvede mobilite dönüşümüne yönelik hazırlıklarını özetledi.

“Mobilitenin Geleceği” etkinliği, mobilite ekosisteminin çeşitli oyuncularını bir araya getirdi.

Yolları daha güvenli hale getirmek için yalnızca pasif algılama çözümleri geliştiren ve üreten bir otomotiv şirketi olan Büyütech girişimi özellikle dikkate değerdir.

Zirvede ayrıca Driventure’ın yatırım yaptığı Türk girişimleri tarafından geliştirilen Delivers.AI, Optiyol, Saha Robotics ve Ford Otosan’ın şirket içi girişimi Bluepath Robotics tarafından geliştirilen mobilite çözümleri de sergilendi.

Mobilite ve akıllı üretim
Etkinlikte konuşan Ford Otosan lideri Güven Özyurt, akıllı mobilite ve bağlanabilirlik gibi kavramların insanların hayatlarının ayrılmaz bir parçası haline gelmesiyle otomotiv sektörünün artan cazibesine vurgu yaptı.

Teknoloji şirketlerinin girişiyle otomotiv dünyasının araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerinin merkezine dönüştüğünü kaydetti. Özyurt, şirketlerin yeni iş modellerine ve gelişen akıllı hareketlilik ve akıllı üretim ortamındaki değişikliklere hızla uyum sağlamalarının gerekliliğine dikkat çekti.

“Bugün geldiğimiz noktada otomotiv sektörü irili ufaklı birçok yeni girişimin ön saflarında yer alıyor. Mobilite ve akıllı üretimin bu yeni çağında, şirketlerin başarılı olabilmek için olağanüstü bir hızda benzeri görülmemiş değişiklikler yapması ve yeni iş modellerini ve uygulamalarını benimsemesi gerektiğini görüyoruz” dedi.


“Ford Otosan olarak bu ekosistemde hem oyunu kuruyoruz, hem de oyunculara fırsatlar açıyoruz. Girişimcilik ekosisteminde önceliğimiz elbette yenilikçi proje ve yetenekleri ekonomiye kazandırmak. Bu bakış açısıyla hedefimiz; Teknolojik ve yenilikçi çözümleri destekleyerek katma değer yaratın.”

Geniş spektrumlu yatırımlar
Driventure Genel Müdürü İlknur İlkyaz Gül, şirketin misyonunu şöyle özetledi: Yenilikçi fikir ve teknolojilerden ilham alan girişimleri keşfetmeyi ve beslemeyi hedefliyoruz.

Driventure’ın otonom ve bağlantılı araçlardan akıllı mobiliteye kadar geniş bir yelpazede geliştirilen fikirleri desteklediğini ve gelecekteki teknolojileri keşfetmek için sınırları zorladığını açıkladı.

“Yenilikçi projelerin hayata geçirilmesine olanak sağlayan Driventure, girişimcilik ekosistemine ve ülkemiz ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Amacımız, sürdürülebilir ve akıllı mobiliteyi savunarak, sektörü güçlendirerek, geleceği birlikte şekillendirerek sektördeki dönüşüme öncülük etmektir” dedi.

Teknoloji ve mobilite temelli girişimlere odaklanan, hızla büyüyen küresel otomotiv ekosisteminde Ford Otosan, Driventure aracılığıyla stratejik rekabet avantajı elde etmeyi ve pazardan bilgi ve içgörü elde etmeyi hedefliyor.

Büyütech’ten akıllı kameralar
Ford Otosan büyüme ve akıllı mobilite alan lideri Canalp Gündoğdu, startup ve yatırımlarla işbirliklerine vurgu yaptı.

“Büyütech kameralarını kullanmadan önce yöneticilerimiz üretim yaptıkları tesisleri gezerek araştırmalar yaptılar. Üretici listemize dahil olmayı bekledik, önceliğimiz yüksek kalite standartlarıydı. Artık seri üretime geçtik. Bu bileşenler de üretilecek. Gündoğdu, “Yurt dışına ihraç edilmesi teknoloji girişimlerinin ihracatının önünü açıyor” dedi.

“Şu anki hedefimiz Büyütech gibi girişimlerin sayısını artırmak. Ayrıca kurum içinden çıkan girişimlerin sayısını artırmak için çalışıyoruz. Sonuçta, daha fazla işbirliği sayesinde mobilite devriminde daha başarılı olacağımızı biliyoruz.”

Büyütech’in araç içindeki akıllı kameraları, kamyon şoförlerinin yorgunluk durumunu tespit ederek sürüş güvenliğine katkı sağlıyor. Ayrıca kamyon yan aynalarının kameralara dönüştürülmesi sürtünmeyi azaltarak aracın yakıt tüketimini azaltıyor.

Boğaziçi Ventures 18 girişime 5 milyon dolara yakın yatırım yapıyor
Türk girişim sermayesi dünyasının önde gelen oyuncularından Boğaziçi Ventures, zorlu 2023 yılını, çığır açıcı teknolojilere odaklanan 10 yenilikçi girişime toplam 150 milyon TL (4,95 milyon dolar) yatırım yaparak tamamladı.

Özellikle oyun sektöründeki girişimlerin yer aldığı yatırım portföyünde ayrıca sekiz adet takip yatırımı görüldü.

BV Global, BV Growth, Sinerji, Joygame Pre-IPO ve Liquidity Trading Pre-IPO gibi çeşitli fonlarla donatılan girişim sermayesi fonu, 2024 yılında yeni girişim sermayesi fonlarının duyurulması için gerekli altyapıyı tamamladı.

Kurucularının teknoloji alanındaki derin uzmanlığından ve geniş uluslararası ağından faydalanan Boğaziçi Ventures, yenilikçi, küresel odaklı ve çığır açıcı teknoloji odaklı startup ve yatırımcılara destek ve değer sağlama vizyonunu 2023 yılı boyunca da sürdürdü.

Portföy genişletme
Aktif bir erken aşama yatırım fonu olan Boğaziçi Ventures’ın BV Growth’u, geçen yıl 10 yeni girişime yatırım ve sekiz portföy şirketine ek yatırım olmak üzere toplam 150 milyon TL tahsis etti.

Ağırlıklı olarak oyun ve oyun teknolojisi girişimlerinden oluşan BV Growth fonu, fintech, perakende teknolojileri, hizmet olarak yazılım (SaaS) teknolojileri, dijital sağlık, insan kaynakları ve eğitim teknolojileri yatırımlarına devam etti.

Uluslararası pazarda hızlı büyüme potansiyeline sahip bu sektörlerde ölçeklenebilir girişimlere odaklanan Boğaziçi Ventures, yapısal değişim vaat eden ve yıkıcı inovasyonun geleceğinde lider oyuncu olmayı hedefleyen yenilikçi projelere yatırım yaparak portföyünü genişletti.

2023 yılında BV Growth Fund, toplam portföy şirketi sayısını 31’e çıkardı ve fonun değeri %110 arttı. Boğaziçi Ventures, BV Growth fonu aracılığıyla devam eden yatırımlarıyla bu ivmeyi 2024 yılında da sürdürmeyi planlıyor ve toplam portföy şirketi sayısını 50’ye çıkarmayı hedefliyor.

2024’te 20 milyon dolar yatırım hedefliyoruz
Boğaziçi Ventures, teknoloji odaklı ikincil yatırım fonu BV Sinerji ile Türkiye’nin yatırım ekosistemine yeni bir dinamik kazandırmaya hazırlanıyor.

Fonun 2024 yılında öncelikli odak noktası ikincil yatırımlar olacak ve hisselerinin küçük bir kısmını nakde çevirmek isteyen kurucular ve melek yatırımcılara bir çıkış fırsatı sunacak.

Boğaziçi Ventures Yönetici Ortağı ve CEO’su Barış Özistek, küresel girişim yatırım pazarına paralel olarak 2023 yılının Türkiye’deki yatırımların hem sayısında hem de büyüklüğünde bir daralmaya sahne olduğunu söyledi.

“Yatırımcıların projeleri daha seçici bir şekilde inceledikleri bir yılda, Boğaziçi Ventures ekibimiz titizlikle inceledi ve uzun değerlendirme süreçlerinin ardından potansiyeline inandığımız 10 yeni teknoloji şirketine yatırım yaptı. 2023 yılından sonra da misyonumuz doğrultusunda yatırımlarımıza ve çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

“2024 yılında tüm girişim sermayesi yatırım fonlarımız aracılığıyla 20 milyon doların üzerinde yatırım yapmayı planlıyoruz. Farklı stratejiler ve çıkış planlarıyla bu yatırım fonları hem ekosisteme hem de yatırımcılarımıza değer katmaya devam edecek.”

Türk Telekom yarı otomatik ofsayt sistemini destekliyor
Türk futbolunun yiğit destekçisi Türk Telekom, 2023-24 sezonunun ikinci yarısından itibaren Süper Lig’de yarı otomatik ofsayt sisteminin uygulanmasında önemli bir rol oynadı.

Video Yardımcı Hakem (VAR) teknolojisi ve Akıllı Stadyum Projeleri gibi yeniliklere öncülük eden Türk Telekom’un Türk futboluna verdiği desteğin sonuncusu bu.

Şirket, çekişmeli ofsayt çağrılarının çözümlenmesine yardımcı olan teknolojiyi on yıldan daha kısa bir süre önce hayal bile edilemeyecek bir hız ve doğrulukla sunmak amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile stratejik bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Yarı otomatik ofsayt teknolojisi, Türk futbolunun dijital dönüşümünde önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor ve taraftarların genel izleme deneyimini geliştirecek en son teknolojiyi getiriyor.

Türk Telekom, güçlü fiber internet altyapısı ve teknolojik birikimini kullanarak sistemi ligdeki 20 kulübün stadyumlarının yanı sıra TFF’nin İstanbul Riva’daki VAR merkezine de kurdu.

Yarı otomatik ofsayt teknolojisi halihazırda FIFA Dünya Kupası ve UEFA Şampiyonlar Ligi gibi yüksek profilli turnuvalarda kullanılıyor. Trendyol Süper Lig’de benimsenmesi, İtalya Serie A’daki ilk çıkışının ardından geldi.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, Türk futbolunun dijital evrimine katkıda bulunmanın heyecanını dile getirdi.

“2018 yılında dünyayla eş zamanlı olarak başlatılan VAR sisteminin stadyumlara ve Riva’ya kurulumuna katkımız, Türk futbolunun dijital dönüşümündeki rolümüzün en önemli örneklerinden biri olarak duruyor. Türk Futbolunun gururlu teknoloji destekçileri olarak Federasyon olarak, Trendyol Süper Lig’e yarı otomatik ofsayt sisteminin getirilmesinde önemli bir rol üstlenmiş olmanın heyecanını yaşıyoruz” diye konuştu.

“İlk olarak 2022 Katar Dünya Kupası’nda, ardından UEFA Şampiyonlar Ligi ve İtalya Serie A’da kullanılan bu sistem, Türk Telekom’un güçlü fiber internet altyapısı ve teknolojik uzmanlığının desteğiyle artık Trendyol Süper Lig takımlarının stadyumlarında da uygulanmaya başlandı. ”

Önal, sistemin teknolojik deneyimin ve maç izleme keyfinin artmasına katkı sağlayacağına inandığını belirterek, bunun Türk futbolunun dijitalleşmesi açısından çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

Başta Türkiye Futbol Federasyonu olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyor, Türk futbolunun dijitalleşmesine öncülük ederken Türk sporuna ve sporcularına desteğimizi sürdürmeye kararlıyız.”

Teknoloji, topu izlemek için bir stadyumun çatısı altına monte edilmiş 12 özel izleme kamerasını ve her bir oyuncunun sahadaki kesin konumunu saniyede 50 kez hesaplayan 29’a kadar veri noktasını kullanıyor. Toplanan 29 veri noktası, ofsayt kararlarının verilmesiyle ilgili tüm uzuvları ve ekstremiteleri içeriyor.

Türk Telekom’un fiber internet altyapısından yararlanılarak sahadaki durumun görüntüleri Riva merkezdeki VAR hakemleri ve sahadaki hakemlerle anlık olarak paylaşılabiliyor.

Uzuv ve top izleme verilerini birleştirerek ve yapay zeka uygulayarak, yeni teknoloji, top ofsayt pozisyonundaki bir hücum oyuncusu tarafından alındığında, video operasyon odasındaki video maç görevlilerine otomatik bir ofsayt uyarısı sağlıyor.

Video maçı görevlileri, saha hakemini bilgilendirmeden önce, otomatik olarak seçilen vuruş noktasını ve oyuncuların uzuvlarının hesaplanan pozisyonlarına dayalı olarak otomatik olarak oluşturulan ofsayt çizgisini manuel olarak kontrol ederek önerilen kararı doğrulayacaklardır.

Kamil Yılmaz