PowerLight Aya yönelik güç ışınlama sistemini incelemek için Blue Origin’e katıldı

PowerLight Aya yönelik güç ışınlama sistemini incelemek için Blue Origin’e katıldı

Kent, Washington merkezli PowerLight Technologies, bir gün aydaki robotları şarj edebilecek bir güç ışınlama sistemi tasarlamak için Jeff Bezos’un Blue Origin uzay girişimi başkanlığındaki bir ekibe katıldığını söylüyor.

Bu çaba , gelecekteki ay altyapı projelerine yönelik konseptleri destekleyen LunA-10 programının bir parçası olarak Pentagon’un Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı tarafından finanse ediliyor . DARPA , Blue Origin’in ekibi de dahil olmak üzere 14 sektör ekibini, bu baharda tamamlanacak çalışmalar için her biri 1 milyon dolara kadar para alacak şekilde seçti.

Blue Origin ve PowerLight, belki de ayda üretilen güneş pillerini kullanarak ay operasyonları için güç üretebilecek ve daha sonra bu gücü lazer ışığı aracılığıyla uzak konumlara aktarabilecek bir sisteme odaklanıyor . Planları hakkında daha fazla bilgi almak için Blue Origin’e ulaştık ve bu raporu duyduklarımıza göre güncelleyeceğiz.

DARPA LunA-10 çalışması, adını 10 yıllık bir zaman diliminde altyapı için ay mimarisini geliştirme hedefinden alıyor. Donanım geliştirme çalışmanın amacı değildir. Bunun yerine DARPA, gelecekte Ay’da ticari uygulamalara ve belki de Dünya’da teknolojik yan ürünlere yol açabilecek fikirler geliştirmekle ilgileniyor.

2007 yılında kurulduğunda LaserMotive olarak bilinen PowerLight, havadan güç ışınlama sistemlerinin yanı sıra fiber optik üzerinden güç de dahil olmak üzere çeşitli eve yakın uygulamalar için lazer tabanlı güç iletim sistemleri geliştiriyor. karada ve su altında telekom ekipmanları, drone’lar ve ulaşılması zor kurulumlar için kablo.

Şirket, 2009 yılında NASA’nın Power Beaming Challenge’ında 900.000 dolarlık bir ödül kazanarak erken bir sıçrama yaptı , bu nedenle uzayla ilgili bir projeye katılımı, köklerine bir tür geri dönüşün işareti.

PowerLight’ın kurucu ortağı ve baş teknoloji sorumlusu Tom Nugent, şirketin ilk başta uzay uygulamalarına odaklanmadığını söyledi.

GeekWire’a “Başlangıçta bu çok spekülatifti” dedi. “Ve böylece, Dünya üzerinde yaptığımız tüm bu gelişmelerle birlikte, uzaya güç ışınlanmasına olan ilgi gerçekten de oldukça hızlı bir şekilde arttı.”

Ay lazerleri nasıl çalışabilir?
Ay tabanlı bir güç ışınlama sisteminin temel tasarımı, PowerLight’ın karasal uygulamalar için üzerinde çalıştığı havadan sisteme benzer. Elektrik, yakın kızılötesi lazer ışığına dönüştürülecek ve daha sonra tekrar elektriğe dönüştürülmesi için bir vericiden fotovoltaik bir alıcıya ışınlanacak. Bir güvenlik sistemi ışının hedefinden çok fazla uzaklaşmamasını sağlayacaktır.

Ay’da böyle bir sistem kurmak bazı açılardan daha basit olurdu; örneğin atmosferik etkiler konusunda endişelenmenize gerek kalmazdı. Ancak ay ufku dünya ufkundan daha yakın olduğundan, uzun mesafelere güç ışınlamak istiyorsanız vericileri ve alıcıları yükseltmeniz gerekir. Ayrıca Nugent, “Isıyı boşaltacak havanız olmadığında termal yönetim her zaman daha büyük bir sorundur” dedi.

Bir ay gücü ışınlama sistemi, yalnızca robotları ve merkez üssünden uzaktaki ileri karakolları şarj etmek için değil, daha spesifik olarak ayın kutup bölgelerine güç dağıtmak için de kullanışlı olacaktır.

Bu bölgeler keşif ve yerleşim için çekici hedeflerdir çünkü krater kenarları neredeyse sürekli güneş ışığı alırken , kalıcı olarak gölgelenen krater havzalarının önemli miktarda su buzu rezervi barındırdığı düşünülmektedir. PowerLight’ın sisteminin, su çıkarma operasyonlarını desteklemek için gücü bir krater kenarındaki bir tesisten sürekli karanlığa iletmesi düşünülebilir.

Lazer sisteminin değiştirilmiş bir konfigürasyonu, yörüngedeki bir güneş enerjisi istasyonundan ay yüzeyine güç ışınlamak için de kullanılabilir.

Sinan Şimşek