SpaceX 2023’te 100 Falcon fırlatma hedefini kaçıracak

SpaceX 2023’te 100 Falcon fırlatma hedefini kaçıracak

SpaceX, fırlatmalara verdiği 11 günlük arayı 18 Aralık’ın sonlarında başarılı bir Starlink misyonuyla sonlandırdı, ancak bu boşluk muhtemelen şirketin bu yıl 100 Falcon fırlatma hedefinin çok gerisinde kalacağı anlamına geliyor.

Bir Falcon 9, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki Uzay Fırlatma Kompleksi 49’dan saat 23:01 Doğu’da havalandı. Roket, 23 Starlink “v2 mini” uydusundan oluşan yükünü bir saatten biraz daha uzun bir süre sonra yörüngeye yerleştirdi.

Fırlatma, Falcon 9’un 8 Aralık başında Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden başka bir Starlink uydu seti fırlatmasından bu yana SpaceX için yapılan ilk fırlatmaydı. Lansmanlar arasındaki neredeyse 11 günlük aralık, şirket için bu yılki en uzun aralık oldu. SpaceX’in 2023’teki lansmanları arasında ortalama dört gün vardı.

Lansmanlardaki boşluğa çeşitli faktörler katkıda bulundu. Florida’daki kötü hava koşulları, geçen haftaki en son Starlink lansmanını geciktirdi. Uzay Kuvvetleri’nin X-37B uzay uçağının Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan Falcon Heavy lansmanı, yer ekipmanı sorunu nedeniyle 11 Aralık’ta iptal edildi, ancak bildirildiğine göre sorunlar nedeniyle 28 Aralık’tan önce olmamak üzere ertelendi. roketle.

SpaceX, Falcon 9’un Vandenberg’den Starlink uydularını taşıyarak fırlatılmasını 14 Aralık’ta planlamıştı, daha sonra bunu bir gün erteledi ve ardından tekrar 28 Aralık’a geri çekti. SpaceX, uzatılan gecikmenin nedenini açıklamadı ancak bir süre daha yer açacağına inanılıyor. Alman SARah 2 ve 3 radar görüntüleme uydularını 21 Aralık’ta fırlatma fırsatı.

Faktörlerin birleşimi, SpaceX’in bu yılın başlarında belirlenen 100 Falcon fırlatma hedefine muhtemelen çok az ulaşacağı anlamına geliyor. Şirket, bu yıl şu ana kadar 88’i Falcon 9 ve 4’ü Falcon Heavy olmak üzere 92 fırlatma gerçekleştirdi. X-37B, Starlink ve SARah fırlatmalarına ek olarak SpaceX’in Florida’dan bir Starlink fırlatması ve Ovzon-3 iletişim uydusunun fırlatılması girişiminde bulunması bekleniyor. Tüm bu fırlatmalar SpaceX’in bu yılki toplam sayısını 97’ye çıkaracak.

Son zamanlardaki boşluktan önce bile bir SpaceX yöneticisi 100’e ulaşmanın zor olacağını söylemişti. “100 rakamı çok fazla ama bunun için mükemmel bir uygulama, güvenliğe ve güvenilirliğe aralıksız odaklanma ve hava şartlarında biraz şans gerekecek!” Lansmandan sorumlu başkan yardımcısı Kiko Dontchev, 4 Aralık’ta sosyal medya paylaşımında şunları söyledi.

Hedefi kaçırmış olmasına rağmen şirketin lansman temposu, hem geçmiş faaliyetleriyle hem de küresel rakipleriyle karşılaştırıldığında önemli bir başarı oldu. SpaceX’in fırlatma işlemleri 2022’ye göre %50’den fazla arttı ve 2021’deki performansının üç katı oldu.

SpaceX, 2023 yılında bugüne kadar gerçekleştirilen 209 yörüngesel fırlatma girişiminin neredeyse yarısını gerçekleştirdi ve bunların 200’ü başarılı oldu. (Bu rakamlara, tamamen başarılı olsa bile yörüngeye ulaşamayacak olan Nisan ve Kasım aylarındaki iki Starship fırlatması dahil değildir.) Amerikan şirketleri arasında SpaceX, bu yıl ikinci en aktif şirketten dokuz kat daha fazla fırlatma gerçekleştirdi. Yakın zamanda 2023’ün onuncu Elektron roketini uçuran Rocket Lab.

SpaceX, fırlatma temposunu 2024’e kadar artırmayı planlıyor. SpaceX’in inşa ve uçuş güvenilirliğinden sorumlu başkan yardımcısı Bill Gerstenmaier, 18 Ekim’de Senato uzay alt komitesine verdiği ifadede, şirketin 18 Ekim’de ayda 12 olmak üzere 144 fırlatma gerçekleştirmeyi planladığını söyledi.

Sinan Şimşek