Uçuş rekoru kıran Türk yapımı drone yeni görevlere hazırlanıyor

Uçuş rekoru kıran Türk yapımı drone yeni görevlere hazırlanıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen, geçtiğimiz günlerde performans testinde 41 saat havada kalarak rekor kıran , yerli üretim orta irtifa, uzun ömürlü insansız savaş hava aracı (SİHA) Aksungur, yerli kullanıma hazırlanıyor. ve yurtdışı misyonları.

Çok amaçlı istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) ve görevlere özel ekipmanlara yönelik yük taşıma kapasitesiyle saldırı misyonlarında uzmanlaşan Aksungur muharebe drone’u, TUSAŞ tarafından 18 ay gibi kısa bir sürede firmanın “Anka” platformu baz alınarak geliştirildi.

İlk görevine 2021 yılının ikinci çeyreğinde başlayan Aksungur, aynı yılın ekim ayında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesine katıldı.

20.000’in üzerinde uçuş saatine sahip olan uçak, yeni yetenekler ve çeşitli faydalı yüklerle donatılmış olarak yurt içi ve yurt dışında çeşitli taraflarca kullanılmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) Aksungur model İHA’ların sayısı artarken ihracatı da artıyor. Üç ülkeye sevk edildi ve diğer birçok ülkeyle yoğun görüşmeler devam ediyor.

Aksungur, Türk ortak girişimi TAI Motor Sanayi (TEI) tarafından geliştirilen TEI-PD170 Turbodizel Havacılık Motorunun entegrasyonuyla nihai formuna ulaştı.

Performans testinde SİHA, içindeki yerli motorla 41 saate ulaşarak uçuş rekoru kırdı.

Tüm testlerin tamamlanmasının ardından Aksungur’un yerli motorla 2024 yılında Türk savunma sanayi envanterine girmesi planlanıyor.

İHA, her türlü hava koşulunda keşif ve taarruz görevlerinde önemli rol oynayacak, aynı zamanda mühimmat lojistiğine de katkı sağlayacak.

Ferhat Kaya