Çin, 6G teknolojisini test etmek için dünyanın ilk uydusunu ateşledi

Çin, 6G teknolojisini test etmek için dünyanın ilk uydusunu ateşledi

Pazartesi günü yayınlanan bir rapora göre Çin, 6G mimarisini test etmek için dünyanın ilk uydusunu uzaya fırlattı.

Uydu, dünyanın en büyük telekom operatörü China Mobile tarafından fırlatıldı ve “düşük gecikme süresi ve yüksek veri aktarım hızları sunmak” için başarıyla düşük yörüngeye yerleştirildi.

Cumartesi günü bir 5G uydusu ile uzaya fırlatılan uydu, “6G mimarisini test edecek” ve “yerli yazılım ve donanım” kullanacak, yörünge içi yazılım yeniden yapılandırmasını, çekirdek ağ işlevlerinin esnek dağıtımını ve otomatik yönetimi destekleyecek, sistemin verimliliğini ve güvenilirliğini artıracak. China Mobile, “Uydu çekirdek ağının yörüngedeki operasyonu” dedi.

Otonom 6G mimarisi, China Mobile ve Çin Bilimler Akademisi Mikrosatellitler Yenilik Akademisi tarafından ortaklaşa geliştirildi.

Telekom devi, bu tür uyduları alçak dünya yörüngesine yerleştirmenin “karasal mobil ağlarda daha fazla telekom sinyali kapsama alanı sağlayarak küresel olarak daha yüksek bant genişliğine sahip uydu internet hizmetleri sağladığını” söyledi.

Geçtiğimiz Ekim ayında Çinli bilim insanları, “ışık sinyallerini elektrik sinyallerine dönüştürmeden bir yerden diğerine aktarabilen” bir iletişim cihazını uzayda başarıyla test etti.

Test, Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı Xian Optik ve Hassas Mekanik Enstitüsü’ndeki bir ekip tarafından gerçekleştirildi.

“Uzay kaynaklı optik anahtarlama teknolojisi” olarak bilinen bu teknoloji, geçtiğimiz Ağustos ayında Çin’in Y7 taşıyıcı roketi tarafından uzaya gönderildi.

Kasım 2020’nin başlarında Çin, “dünyanın ilk 6G deney uydusunu” uzaya göndermişti.

Deneysel 6G uydusunun “uzaydaki terahertz (THz) iletişim teknolojisini doğrulaması” amaçlandı.

Kamil Yılmaz