Kurtarma ekipleri sıfırın altındaki sıcaklıklara karşı yarışırken Çin depreminde ölü sayısı 127’yi aştı

Kurtarma ekipleri sıfırın altındaki sıcaklıklara karşı yarışırken Çin depreminde ölü sayısı 127’yi aştı

Kurtarma ekipleri Salı günü Çin’in kuzeybatısındaki dondurucu soğuklarda zamana karşı çalıştı; ülkede neredeyse on yıldaki en ölümcül deprem en az 127 kişinin ölümüne ve 700 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Hayatta kalan evsizler battaniyelerin altında toplanıp çadırlarda uyuyor, 155.000 ev hasar gördü veya yaşanmaz hale geldi. Salı günü yerel saatle gece yarısından hemen önce meydana gelen deprem nedeniyle pek çok bölge sakini sarsılarak uyandı.

Çinli yetkililer sarsıntıyı 6,2 büyüklüğünde ölçerken, ABD Jeolojik Araştırma Kurumu bunu 5,9 olarak kaydetti. Her iki durumda da felaket on binlerce kişiyi yerinden etti ve ülkede son dokuz yıldaki en ölümcül felaket oldu. Evler yıkıldı ve toprak kayması köyün yarısını çamura gömdü.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in emri üzerine binlerce kurtarma ekibi Çin’in en fakir bölgelerinden biri olan bölgeye akın etti. Deprem en çok Gansu eyaletinin Jishishan ilçesinde, komşu eyalet Qinghai sınırından yaklaşık 3 mil uzakta gerçekleşti. Sadece 6 mil derinlikte sığ olması etkilerini artırıyordu. Sarsıntılar Gansu’nun başkenti Lanzhou’da 60 mil kadar uzakta hissedildi.

Gece sıcaklıklarının 5 ila 16 Fahrenheit arasında değiştiği göz önüne alındığında, kurtarma çalışmalarında zaman çok önemliydi. Etkilenen bölgeye çadırlar, katlanır yataklar ve yorganlar götürüldü. Sarsıntı aynı zamanda suyu, elektriği ve bazı mobil sinyalleri de keserek kurtarma çalışmalarını aksattı.

Gansu’da 113 kişinin öldüğü ve 536 kişinin yaralandığı doğrulanırken, Qinghai’de 14 kişinin öldüğü ve 198 kişinin yaralandığı görüldü. Qinghai yetkilileri, toprak kaymasında 20 kişinin daha kaybolduğunun bildirildiğini söyledi.

Sevgi Uzun