NATO 90.000 askerle son yılların en büyük tatbikatını başlatacak

NATO 90.000 askerle son yılların en büyük tatbikatını başlatacak

NATO Perşembe günü, 90.000 askerin katılacağı ve müttefiklerin Rusya gibi bir düşmanla çatışmaya girme yeteneğini aylar boyunca test edecek olan on yıllardır en büyük askeri tatbikatını başlatacağını duyurdu.

Steadfast Defender 2024 olarak adlandırılan savaş oyunu önümüzdeki hafta başlayacak ve Mayıs ayı sonuna kadar devam edecek. NATO’nun Avrupa Yüksek Müttefik Komutanı ABD’li General Christopher Cavoli, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu operasyonda 31 NATO üyesi ülkenin tümünün yanı sıra aday üye İsveç’ten birimlerin yer alacağını söyledi.

Bir dizi küçük bireysel tatbikattan oluşan tatbikat, Kuzey Amerika’dan NATO’nun Rusya sınırına yakın doğu kanadına kadar uzanacak.

Cavoli, “İttifak, Kuzey Amerika’dan gelen kuvvetlerin transatlantik hareketi yoluyla Avrupa-Atlantik bölgesini güçlendirme yeteneğini gösterecektir.” dedi.

Bunun “birliğimizi, gücümüzü ve birbirimizi koruma kararlılığımızı” göstereceğini söyledi.

Tatbikata 50 donanma gemisi, 80 uçak ve 1.100’den fazla savaş aracı katılacak.

Soğuk Savaş sırasındaki 1988 Reforger tatbikatından bu yana yapılan en büyük tatbikat, NATO’nun Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı karşısında savunmasını elden geçirmesi sırasında gerçekleşti.

NATO, Kiev’e ölümcül olmayan destek sağlamak dışında bir örgüt olarak çatışmaya doğrudan dahil değil; ancak birçok üye ülke bireysel veya grup halinde silah ve mühimmat gönderiyor ve askeri eğitim sağlıyor.

ABD liderliğindeki ittifak, kendisini bir Rus saldırısından korumak için doğu kanadına binlerce asker gönderdi ve Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana en kapsamlı planlarını hazırladı.

NATO’nun askeri komitesi başkanı Amiral Rob Bauer, tatbikatın boyutunun ittifakın yeni hazırlık düzeyinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

“Bu, ittifak genelinde, okyanus ötesinde, ABD’den Avrupa’ya kadar bu büyüklükte bir tatbikat gerçekleştirebileceğimiz rekor sayıda birliktir” dedi.

Bauer, bunu sadece bir yıl önce tatbikat yapan asker sayısıyla karşılaştırıldığında “büyük bir değişiklik” olarak nitelendirdi.

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, Londra’daki hükümetin gelişmiş savaş uçakları, gözetleme uçakları, savaş gemileri ve denizaltılarla desteklenen 20.000 asker göndereceğini ve birçoğunun Şubat’tan Haziran’a kadar Doğu Avrupa’da görevlendirileceğini söyledi.

Bauer ayrıca NATO üyesi ülkelerdeki sivil toplumların gelecekte Rusya ile olası bir savaşa daha iyi hazırlanmaları gerektiği konusunda da uyardı.

“Barış içinde olduğumuzun kesin olmadığının farkına varmalıyız ve bu yüzden planlarımız var, bu yüzden bir çatışmaya hazırlanıyoruz” dedi.

“Herhangi bir çatışma peşinde değiliz ancak bize saldırırlarsa hazır olmalıyız.”

Üst düzey NATO komutanı, Rusya’nın kara kuvvetlerinin Ukrayna’daki savaş nedeniyle ciddi şekilde zayıfladığını ancak deniz ve hava kuvvetlerinin “hatırı sayılır” güçler olarak kaldığını söyledi.

Moskova’nın güçlerini yeniden yapılandırma çabalarının Batı’nın yaptırımlarının etkisiyle sekteye uğradığını ancak Kremlin’in hala topçu ve füze üretimini artırmayı başardığını söyledi.

Bauer, Ukrayna’da sahada hâlâ yoğun çatışmaların devam ettiğini, ancak cephe hattının “şu ya da bu şekilde pek hareket etmediğini” söyledi.

“Her iki tarafta da bir mucize olmasını beklememeliyiz” diye ekledi.

“Rusya’nın son saldırıları yıkıcı olsa da askeri açıdan etkili değiller” diyen Bauer, Ukrayna’nın destekçilerine Kiev’in bu yılki geleceği konusunda “aşırı kötümser” olmamaları çağrısında bulundu.

Yalçın Şimşek