Türkiye genelindeki restoranlarda dijital fiyat tarifeleri artık zorunlu

Türkiye genelindeki restoranlarda dijital fiyat tarifeleri artık zorunlu

Ticaret Bakanlığı, kafe ve restoran gibi gıda işletmelerinin önlerinde fiyat tarifelerinin görüntülenmesi için dijital ve elektronik panoların kullanılmasına zorunlu kıldı.

Değişen Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nin bir parçası olan yeni düzenleme, restoran, kafe, pastane ve benzeri işletmelerin giriş kapılarında ve bulundukları masalarda tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge, işaret ve panoların görünür şekilde asılmasını zorunlu kılıyor. hizmet sağlamak.

Bakanlık, şeffaflığı artırmak ve fiyat bilgilerinin tüketicilere daha kolay ulaşmasını sağlamak amacıyla yönetmelikte bu değişikliği yaptı. Hareket, yeni gerekliliğin uygulanmasına ilişkin açıklama isteyen sektör paydaşları tarafından dile getirilen bir dizi soru ve görüşün ardından geldi.

Sektörden gelen sorulara yanıt olarak bakanlık, işletmeleri uygulamanın ayrıntıları hakkında bilgilendirmek amacıyla bir mektup hazırladı. Mektuba göre, yiyecek içecek sektöründeki self servis işletmelerin (masa servisi sağlamayanlar), siparişlerin verildiği ve ödemelerin yapıldığı noktalarda tarife ve fiyat listelerinin kolayca görülebilmesi ve okunabilmesini sağlaması gerekiyor. Bu tür işletmelerin masalara menü koyma zorunluluğu olmasa da giriş kapılarında fiyat listeleri sergilemeleri gerekmektedir.

Alışveriş merkezleri gibi birden fazla restoranın faaliyet gösterdiği ortak alanlarda işletmeler ortak girişleri paylaştıkları için giriş kapılarında tarife ve fiyat listeleri asma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak bu işletmelerin alışveriş merkezi içerisinde sipariş ve ödemelerin yapıldığı noktalarda tarife ve fiyat listelerinin tüketicilere net bir şekilde görünür olmasını sağlamaları gerekmektedir.

Masa servisi sunan geleneksel işletmelerin giriş kapılarının önünde fiyat listeleri bulunmalı ve bu listeler tüketiciler siparişlerini verene kadar servis masasında sergilenmelidir. İşletmenin birden fazla girişi varsa her kapı için ayrı fiyat listeleri gerekmektedir.

Giriş kapılarında sergilenen tarife ve listeler tüketicilerin kolaylıkla görebileceği ve okuyabileceği dijital veya elektronik pano veya tabelalar şeklinde olabilmektedir. Görünürlük ve okunabilirlik kriterlerini karşıladıkları sürece menü şeklinde veya tercih edilen diğer formatlarda da yer alabilirler.

Yalnızca QR kodlu menüleri kullanan işletmelerin düzenlemeye uygun sayılmayacağını belirtmekte fayda var. QR kodlu menüler ek hizmet olarak sunulabilse de fiyat tarifelerini gösterme zorunluluğunu yerine getirmemektedir. Denetimler sırasında tespit edilen herhangi bir uygunsuzluk idari yaptırımlarla sonuçlanacak ve her ihlal için 2.172 TL (71,65 $) para cezası belirlenecek. Bakanlık, sıkı denetimlerle işletmelerin bu kurallara uymasını sağlamayı amaçlıyor.

Sevgi Uzun