Apple’ın yeni iPhone güvenlik ayarı hırsızları dijital hesaplarınızdan uzak tutuyor

Apple’ın yeni iPhone güvenlik ayarı hırsızları dijital hesaplarınızdan uzak tutuyor

Apple’ın iOS 17.3 beta sürümündeki Çalınan Cihaz Koruması özelliği, iPhone’daki ayrıntılara erişmek için ekstra adımlar gerektirecektir.

Apple, iPhone hırsızlarının cihazınızın şifresini ele geçirmeleri durumunda kişisel bilgilerinize erişmelerini zorlaştırıyor. The Wall Street Journal tarafından bildirildiği üzere Apple, iOS 17.3 beta sürümünde, etkinleştirildiğinde belirli eylemleri gerçekleştirmek için Face ID veya Touch ID aracılığıyla kimlik doğrulama gerektirecek yeni Çalınan Cihaz Korumasını içeriyor.

Yeni özellik , hırsızların kurbanlarının iPhone şifrelerini yazıp cihazlarını çalmasını nasıl izlediklerini anlatan The Wall Street Journal’ın önceki raporlarında dile getirdiği endişelere yanıt olarak geliyor gibi görünüyor . Bu, hırsızların cihazda depolanan kişisel ve finansal bilgilere erişmesine olanak tanıyarak mağdurları iCloud hesaplarından kilitlemelerine ve kayıtlı ödeme bilgilerini kullanarak binlerce dolar harcamalarına olanak tanıyor.


Bu özelliği etkinleştirirseniz iCloud Anahtar Zinciri’nde kayıtlı parolalarınızı görüntülemek, yeni bir Apple Kartı başvurusunda bulunmak, aygıtınızı fabrika ayarlarına sıfırlamak, Safari’de kayıtlı ödeme yöntemlerini kullanmak gibi işlemler yaparken kimliğinizi yüz veya parmak izi biyometrisiyle doğrulamanız gerekir. ve Kayıp Modu’nu kapatma. Bu sayede hırsızlar, telefonunuz ve şifreniz ellerinde olsa bile bilgilerinizi çalamazlar.

Apple ID parolanızı değiştirmek, iPhone parolanızı değiştirmek veya Bul’u kapatmak gibi daha hassas işlemler için, yeni Çalınan Cihaz Koruması özelliği, aygıtın eviniz veya eviniz gibi sık sık kullandığınız konumların dışında bir yerde olması durumunda ek bir engel oluşturur. ofiste. Yalnızca Face ID veya Touch ID ile kimliğinizi doğrulamanızı değil, aynı zamanda bir saat beklemenizi ve ardından kimlik doğrulama işlemini tekrarlamanızı gerektirir.

Apple sözcüsü Scott Radcliffe, The Verge’e yaptığı açıklamada, “iPhone veri şifrelemesi uzun süredir sektöre öncülük ediyor ve bir hırsız, kullanıcının şifresini bilmeden çalınan bir iPhone’daki verilere erişemez” dedi. “Bir hırsızın kullanıcının şifreyi girdiğini gözlemlediği ve ardından cihazı çaldığı nadir durumlarda, Çalınan Cihaz Koruması yeni ve gelişmiş bir koruma katmanı ekler.”

Çözüm, en azından hırsızlar için iPhone çalmayı daha az cazip hale getirecek ve kullanıcıların dijital yaşamlarını altüst edebilecek eylemleri gerçekleştirmeyi çok daha zorlaştıracak.

Sevgi Uzun