Güvenlikte Yeni Adım: Çalınan iPhone’lar İçin iOS 17.3’ün Getirdiği Önlem

Güvenlikte Yeni Adım: Çalınan iPhone’lar İçin iOS 17.3’ün Getirdiği Önlem

iPhone hırsızlıkları günümüzde ciddi bir sorun haline gelmiş durumda, özellikle yurt dışında sıkça karşılaşılan bir durum. Hırsızlar tarafından çalınan iPhone’lar uzaktan kontrolle tamamen kullanılamaz hale getiriliyor. Ancak Apple, kullanıcılara daha fazla kontrol imkanı sağlayacak yeni bir güvenlik özelliği üzerinde çalışıyor. Hırsızın sahibinin özel şifresini bilmese bile, bu yeni güvenlik önlemi sayesinde cihaz koruma altına alınacak. Apple, bu yeni özelliği iOS 17.3 güncellemesiyle sunmayı planlıyor ve bunu “Çalıntı Cihaz Koruması” adı altında tanıtıyor.

Peki, iOS 17.3’te sunulacak olan Çalıntı Cihaz Koruması özelliği nedir ve nasıl kullanılacak? Bu özellik, ek bir güvenlik katmanı ekleyerek, şifre bilinse dahi yetkisiz erişimi engelleyecek bir sistem oluşturuyor. Eğer telefon, kullanıcısıyla ilişkilendirilmemiş bir konumda bulunuyorsa ve bu özellik etkinleştirilmişse, iPhone şifreleri gösterme gibi hassas işlemler yapılacaksa, yüz tanıma özelliği Face ID’ye ek olarak şifre isteyecek. Hırsız, sadece şifre ile cihaz üzerinde herhangi bir değişiklik yapamayacak veya bu ayarları göremeyecek. Ayrıca, zorunlu bir saatlik gecikme olmadan kullanıcının Apple ID şifresi değiştirilemeyecek veya Face ID kaldırılamayacak.

Çalıntı Cihaz Modu, şu anda iOS’in en son geliştirici beta sürümü olan iOS 17.3’te kullanılabiliyor. Çalıntı Aygıt Koruması özelliğini aktif hale getirmek için ise şu adımları izlemeniz gerekiyor:

Ayarlar’a gidin.
Face ID ve Parola’ya dokunun.
Çalıntı Cihaz Koruması’nı etkinleştirin.

Ferhat Kaya